جستجوی پزشکان

پروتز سینه

پروتز سینه
دوشنبه 24 آگوست 2015

 پروتز سینه 

بیمارانی معمولا کاندید پروتز سینه میباشند

1 ) عدم رضایت از سایز و شکل سینه

2 )  دچار فقدان یا دفرم  شدن سینه به طور مادرزادی

3 )  بازگشت به فرم اولیه سینه بعد از زایمان

4 )  عدم تقارن سینه ها

5 ) بعد از جراحی های درمانی پستان برای مثال به علت سرطان پستان که کاندید باز سازی سینه بعد از برداشتن سینه میباشند.

بعد از عمل پروتز سینه ، سینه‌ ها تا حدودی ورم کرده و این زمان تقریبی 2 الی 3 هفته کاملا رفع خواهد شد.امکان تفاوت ورم دو سینه وجود دارد که امری طبیعی است و با گذشت زمان رفع خواهد شدپروتز سینه

بعد از عمل پروتز سینه میتوانید به آرامی راه بروید ولی باید تا 10 روز اول کارهای سنگین همچون بلند کردن و یا کشیدن پرهیز کنید.

رایج ‌ترین پروتز مورد استفاده در حال حاضر ژل سیلیکونی است چرا که به خاطر نرمی ذاتی ژل سیلیکون ، با طبیعت سینه سازگاری دارد و  بسیار رایج است.

جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه با هدف برجسته سازی پستان انجام می شود وبرای کسانی که از فرم های سینه های خود احساس رضایت ندارند انجام می شوند در برخی از افراد بد حالتی سینه به دلیل مادرزادی می باشد .بعضی از افراد سینه های خود را که دارای عدم قرینگی هستند با جراحی پروتز سینه یکسان می کنند و یا اینکه در مواردی به علت سرطان سینه در حین جراحی پستان برداشته می شود  و با پروتز سینه مشکل برطرف خواهد شد.

درتمامی این موارد جراحی پروتز سینه می تواند به این افراد کمک کرده تا مشکلات خود را برطرف کنند .بافنت سینه از حساسیت بالایی برخوردار است پس برای انجام این جراحی باید با متخصصان با تجربه و متبحر در این زمینه مشورت کنید.کلینیک نسیم با بهره گیری از متخصصان می تواند شما را در زمینه جراحی پروتز سینه راهنمایی کنید.

برای اینکه با جراحی پروتز سینه آشنایی پیدا کنید بهتر است مطالب زیر را مطالعه کنید.

پروتز سینه

انواع پروتز سینه

پروتز های سینه از نظر جنس دارای دو نوع آب نمکی saline و یا سیلیکون silicon هستند .امروزه استفاده از پروتز های سیلیکونی استفاده بیشتری دارد و به دلیل ویژگی های پروتز های آب نمکی استفاده از این پروتز ها کمتر شده است.پروتز های سیلیکونی چون از مواد و ژل های سختی ساخته شده اند اگر دچار پارگی شوند همچنان شکل خود را حفظ می کند.همچنین پروتز های  سینه که جنس سیلیکونی دارند  از لحاظ شکل و حالت به دو نوع گرد roundو یا قطره اشکی anatomicalتقسیم بندی می شوند.پروتز هایی که گرد هستند به منظور برجسته سازی و ایجاد برآمدگی در سینه گذاشته می شود.این نوع از پروتز ها تنها دارای یک شکل هستند که متناسب با مقدار حجیم سازی مورد نیاز فرد در بدن گذاشته می شود.

اما پروتز های قطره اشکی به مانند فرم سینه هستند طوری که در بالای سینه برجستگی کمتر بوده و هر چه به قسمت پایین و نوک سینه نزدیک می شود برآمدگی بیشتر میشود.این نوع از پروتز ها امروزه بیشتر استفاده می شود و زیبایی بیشتری را به همراه می آورد.

نحوه قرار گیری پروتز در سینه

برای به کار گذاشتن پروتز ها در سینه لازم است در بدن و دور سینه برش هایی ایجاد شود.برش های ایجاد شده بنا به تشخیص متخصص متفاوت بوده و همچنین اندازه پروتز مورد نظر می تواند در این تصمیم گیری متخصص تاثیر گذار باشد.

برش های ایجاد شده در جراحی پروتز سینه می تواند به حالت های زیر باشد:

  • برش در زیر بغل
  • برش دور هاله پرنگ سینه
  • برش زیر سینه

اما بهترین برشی که کمترین عوارض را به دنبال خواهد داشت برش در زیر سینه خواهد بود.این نوع از برش ها چون در زیر سینه ایجاد می شود دیده نشده و بعد از مدتی نیز محو می شود.برش های که در دور هاله تیره رنگ به وجود می آید معمولا در مواردی که قطر آرئول سینه به مقدار سه تا چهار سانتی متر باشد،استفاده می شود.(آرئول نام تخصصی  هاله تیره اطراف نوک پستان است.)برش های زیر بغل معمولا مشکلاتی با خود به همراه می آورد و عوارض زیادی دارد.

محل قرار گیری پروتز در سینه :

محل قرار گیری پروتز های سینه بستگی به قطر بافت سینه خواهد داشت در صورتی که قطر بالای سینه بیشتر از دو و نیم باشد میتوان پروتز را در زیر عضله گذاشت و در مواقعی که کمتر است از این اندازه باشد زیر عضله پکتوراس جایگذاری می شود.زمانی که پروتز بر روی عضله کارگذاری می شود میزان برجستگی و زیبایی بیشتری را به دنبال خواهد داشت  اما به راحتی می توان پروتز سینه را با دست لمس کرد.در مواردی که پروتز سینه در زیر عضله کار گذاشته می شود نمی توان پروتز را لمس کرد اما مقدار برجستگی  کمتر خواهد شد.امکان جابه جایی در این نوع از پروتز ها کمتر است چون یک پوشش بسیار خوب بر روی پروتز به وجود آمده است.

دلایل مهم پروتز ثانویه سینه :

در ابتدا ذکر این نکته لازم است که بیمار باید توقعات منطقی از نتایج جراحی خود داشته باشد . یکی از موارد مورد نظر در این باره پذیرفتن احتمال ریسک عمل جراحی است و بهتر است بیمار آمادگی آن را نیز دارا باشد . گاه بعد از انجام پروتز سینه یا با گذشت سال ها ، برخی بیماران نیازمند عمل ترمیمی یا جراحی ثانویه پروتز سینه می باشند. علل اصلی نیاز به این جراحی ترمیمی به شرح زیر است :

– انقباض کپسول موجود در اطراف پستان : در حالت معمول هر ماده خارجی که در بدن جایگذاری می شود ، پس از مدتی دارای لایه ای از اسکار به دلیل عکس العمل طبیعی بافت های مجاور می شود به این لایه جدید ، کپسول می گویند ؛ چنانچه بنا به دلایلی ، جنس لایه تشکیل شده یا کپسول ، سخت و ضخیم شود ، همچون پوششی قدرتمند اطراف پروتز را احاطه نموده و موجب از دست رفتن ترکیب زیبایی پروتز خواهد شد ، این سخت شدگی کپسول می تواند منشا ارثی و یا ایرادات جراحی داشته باشد که در اکثر مواقع با درد و دفورمیته پستان همراه است ، همچنین احتمال به وجود آمدن چنین عارضه ای بسیار کم و نادر است که برای درمان این عارضه جراحی ترمیم سینه راهگشاست .

– استفاده از پروتز های بسیار بزرگر در بافت سینه با توجه به خواست بیمار باعث پیدایش کپسول های بدفرم می شود ، توصیه پزشکان متخصص بر این است که بیمار خواستار جراحی متعادل پروتز سینه باشد تا بافت هماهنگ در ناحیه مورد نیاز به کار رود.

 – ممکن است با سپری شدن زمان ، بافت سینه در اثر جاذبه زمین پایین تر آمده و دچار افتادگی شود که برای برطرف نمودن این مشکل نیز ، پزشکان متخصص جراحی ترمیمی پروتز سینه را پیشنهاد می نمایند.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زیبایی نسیم قیطریه .