جستجوی پزشکان

پیشگیری و درمان استریا

پیشگیری و درمان استریا
پنجشنبه 16 مارس 2017

پیشگیری و درمان استریا :

استریا یا ترک های پوستی به دلیل نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست ظاهر می شوند ظاهر استریا همانند خطوط ممتد یا بریده بریده است که در بیشتر افراد در ناحیه انتهایی ران و باسن دیده می شود که سینه ها و بازوها و پشت پا در دسته دوم جای می گیرند . ترک های پوستی در مورد زنان شایع تر است و خانم هایی که سابقه بارداری دارند به احتمال زیاد در ناحیه شکم دچار استریا می شوند دلیل پیدایش خطوط بارداری بر روی شکم ، عدم مراقبت های پوستی پیش از بارداری و در ماه های اولیه است که تغذیه نامناسب نیز این مشکل را تشدید می کند برای پیشگیری و درمان استریا روش هایی موجود است که در این نوشتار هریک را بررسی می کنیم .

پیشگیری و درمان استریا

عوامل تشدید استریا:

کشیدگی پوست در بازه زمانی کوتاه این امر در دروان بارداری و بلوغ به وقوع می پیوندد.

داروهای کورتونی : کسانی که داروهای کورتونی مصرف می کنند بیش از سایرین در معرض بروز استریا هستند.

تغییرات هورمونی : تغییرات هورمونی موجب به هم خوردن تعادل فیبروپلاست شده که در نتیجه این امر تولید و ساخت کلاژن با اختلال مواجه می شود.

ژنتیک : در برخی افراد عامل پیدایش استریا ارثی و ژنتیکی است.

چگونه مانع از ایجاد استریا شویم :

با کنترل تغییرات وزنی خود و جلوگیری از چاقی و لاغری های پی در پی می توانیم از وقوع استریا و ترک های پوستی پیشگیری کنیم. در دوران بارداری راهکارهای مفیدی را می توان رعایت نمود تا ترک های شکمی و استریای بارداری ظاهر نشود. راهکارهای پیشگیری و درمان استریا در طول دوره بارداری به شرح زیر است :

1- نوشیدن آب به میزان کافی

2- ورزش منظم که از اضافه وزن دوران بارداری جلوگیری کند.

3- مصرف مواد غذایی سالمی چون سبزیجات ، میوه ، خشکبار و غلات به میزان کافی .

4-  استفاده از کرم های موضعی و کرم های مرطوب کننده

5- ماساژ پوست حداقل دوبار در روز با روغن های طبیعی و گیاهی

6 – مصرف منابع غنی از ویتامین E

درمان استریا :

استریا هایی که به رنگ قرمز یا قرمز مایل به بنفش هستند سریع تر درمان می شوند و بهتر به روش های درمانی پاسخ خواهند داد. لازم به ذکر است که ترک ها با روش های درمانی کامل برطرف نمی شوند . اصولا در کلینیک های زیبایی از لیزرهای فرکشنال ، PDL و IPL برای درمان ترک های استریا استفاده می شود که از میان این سه نوع لیزر  لیزر فراکسل فرکشنال اثر بهتری بر روی استریا می گذارد. روش های دیگر عبارتند از : کربوکسی تراپی : میکرودرم ابریژن ، مزوتراپی و درمارول.

با تشکر مدیریت سایت مرکز جراحی نسیم قیطریه .

ارسال شده در مقالات توسط کلینیک نسیم | Tags: ,