جستجوی پزشکان

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی
شنبه 04 فوریه 2017

لایه برداری از سطح پوست یا پیلینگ شیمیایی به منظور ایجاد ساختار سالم در سطح پوست و زیبایی آن کاربرد عمده ای دارد از این راهکار می توان در درمان اثرات جوش ، تیرگی و لک استفاده نمود. طبق نظر متخصصین پوست و مو برای زیبایی بخشی به پوست و درمان مشکلات ظاهری آن ، لایه برداری یکی از موثر ترین راهکارهاست.

پیلینگ شیمیایی

روش های مختلف پیلینگ :

عمل پیلینگ یا لایه برداری به سه طریق امکان پذیر است : پیلینگ مکانیکی ، پیلینگ با کمک لیزر و پیلینگ شیمیایی.

پیلینگ مکانیکی :

پیلینگ مکانیکی بیشتر با کمک میکرودرم ابریژن انجام می شود و در طی این روش کریستال های اکسید آلومینیوم روی پوست پاشیده شده سپس مکش آنها موجب لایه برداری یا پیلینگ می شود پس از این درمان به سرعت اثرات مطلوب ظاهر شده و بسیاری از ایرادات جزیی پوست برطرف می شوند که در نهایت موجب بالا رفتن جذابیت چهره خواهد شد. این روش روشی موثر برای درمان لکه های صورت است چراکه مواد کریستالی با نفوذ موثر خود ، اثراتی قوی برای رفع این عوارض را به همراه دارند. علاوه بر این پس از تحریک پوست ، تولید کلاژن های مفید  افزایش یافته که در صورت تکرار و با گذشت زمان ، به مرور چروک های پوستی رفع می شوند.

پیلینگ با کمک لیزر :

این روش یکی از راهکاری های  رایج پزشکان متخصص زیبایی است که حتی می توان با کمک این درمان مشکلات حادی چون : اسکار ، کک و مک و لکه های تیره را رفع کرد ؛ لکه هایی که در اثر بالا رفتن سن بر سطح پوست ظاهر می شوند و عموما بر روی دست و صورت جای دارند به راحتی با این روش برطرف خواهند شد. پیلینگ با لیزر در جوانسازی پوست مفید و بسیار کارآمد است.

پیلینگ شیمیایی :

پیلینگ شیمیایی با نام علمی chemical peeling  به سه سطح مختلف طبقه بندی می شود این طبقه بندی بر اساس قوت اثر این کار است.

دسته اول : سطحی

دسته دوم : عمق متوسط

دسته سوم : عمیق

در روش سطحی لایه سطحی اپیدرم برداشت شده و طی روش های عمیق تر ، میزان نفوذ مواد پیلینگ شیمیایی برحسب قوت اثر بیشتر و بیشتر می شود. انتخاب هریک از این روش ها برای انجام لایه برداری یا پیلینگ بسته به نظر پزشک متخصص و ضایعات پوستی متغیر است اصولا پیلینگ سطحی برای درمان چروک های ریز سطحی و آکنه یا التهابات پوستی کاربرد داشته و اگر این روش در فواصل زمانی معین تکرار شود ، اثرات ایده آلی را برای پوست به ارمغان می آورد.

با تشکر مدیریت سایت مرکز جراحی نسیم قیطریه.