جستجوی پزشکان

کاشت مو

کاشت مو
یکشنبه 23 اکتبر 2016

کاشت مو

کم پشتی موها و یا طاسی یکی از مشکلاتی است که دربسیاری از افراد دیده می شود و باعث نارضایتی آنها از ظاهر خود شده است .این موضوع به خصوص در آقایان بیشتر دیده می شود. اغلب آقایان به دلیل های مختلفی مانند مسائل ژنتیکی و محیطی موها ی خود را از دست می دهند و در قسمتی از سر و یا همه سر دچار مشکل طاسی می شوند .امروزه با توجه به پیشرفته شدن علم پزشکی این مسئله قابل حل بوده و درمان کاشت مو به روش ها ی مختلف برای این افراد در نظر گرفته شده است .با انجام انواع روش های مختلف کاشت مو می توان دغدغه های ریزش مو و کم پشتی را نیز از بین برد.

فرآیند انجام کاشت مو

کاشنت مو به صورت یک عمل سرپایی انجام می گیرد و برای انجام آن به هیچ نوع بی هوشی احتیاجی نیست و با بی حسی موضعی نواحی مورد نظر بی حس می شود و افراد در حین کاشت مو هیچ گونه دردی را احساس نخواهند کرد.

عمل کاشت مو به دقت بالای متخصص نیاز دارد و مقداری زمان بر خواهد بود معمولازمانی بین سه تا پنج ساعت طول می کشد تا فرآیند کاشت مو در فردی به اتمام برسد بعد از پایان کاشت مو برای یک روز پانسمانی بر روی سر بیمار گذاشته می شده و بیمار باید برای تعویض کردن آن دوباره به جراح خود مراجعه کند و همچنین معاینه شده و شست و شوی سر برای او انجام میگیرد.

بعد از دو هفته موها شروع به رشد می کند که نشان از موفقیت آمیز بودن عمل پیوند های کاشت مو بوده است  و از هفته سوم به بعد موها شروع به ریزش می کند اما بدانید که همچنین ریشه موها زنده باقی خواهد ماند.پس از گذشت سه ماه رویش موهای جدید دوباره آغاز می شود که در اوایل حالت نرم و کرکی دارند و با گذشت زمان به شکل ضخیم در می آیند.بعد از گذشت یک سال رویش موها حالت طبیعی به خود می گیرد و همانند دیگر موهای سر رشد  می کند و با آنها هماهنگ می شود.

افراد برای کاشت مو می توانند از روش های متفاوتی استفاده کنند که البته پیش از آن باید با متخصص جراح خود مشورت کرده و باتوجه به شرایط موها و همچنین بودجه ایی که بیمار برای این امر اختصاص داده است روش مورد نظر برای بیمار انجام می شود .

کاشت مو

 کاشت مو به روش FUT

دراین روش یک باریکه ایی از پوست و مو در قسمت پشت سر به اندازه عرض دو سانتی متر و طول بیست و پنج سانتی متر جدا شده و پوست قسمت پشت سر به طرف هم کشیده شده و با نخ های نایلون بخیه می شود  و بعد از گذشت چند روز بیمار برای کشیدن بخیه ها باید به مرکز کاشت مو مراجعه کند.با اینکه نواری از پشت سر برداشته شده است اما جای بخیه ها نباید بیشتر از سه یا چهار میلی متر باشد و این بخیه بعد از رویش مجدد موها پنهان شده و به وضوح دیده نخواهد شد.نوار برداشته شده به تکه های کوچکی تقسیم می شود به طوری که هر گرافت دارای یک تا چهار تار مو است.با ایجاد شکاف های ریز گرافت های کوچک به شکلی منظم در نواحی مورد نظر کاشته می شود.

کاشت مو به روش FIT

در این روش نیازی به هیچ  جراحی و برشی نخواهد بود بلکه با استتفاده از پانچ های  مخصوص فولیکول های مو از پوست سر خارج می شود که معمولا به دلیل قوی بودن موهای پشت سر و شقیقه از این نواحی استفاده می شود .فولیکول ها به عضله باریکی در پوست سر متصل هستند با وارد کردن پانچ ها به پوست سر این اتصال قطع می شود  و به کمک پنس های کوچک به بیرون کشیده می شود.سپس فولیکول های مو در زیر میکروسکوپ از همدیگر جدا می شود  و بعد از اینکه خط رویش مو توسط متخصص مشخص شد کانال هایی جهت پیوند مو ایجاد می شود کانال ها با تراکم بالا در کنار یکدیگر به وجود می آید که حالتی طبیعی داشته باشد.افراد مناسب برا ی کاشت مو به روش FIT معمولا کسانی هستند که در قسمت پشت سر خود دارای موهای مشکی و ضخیم هستند .از دیگر عامل های مهم در این روش در نظر گرفتن جنس پوست سر  و تحمل میزان فشاری است که می تواند توسط پانچ ها انجام شود.

مزایای کاشت مو به روش FIT

دراین روش پوست سر برش داده نمی شود به همین دلیل افراد بعد از عمل پیوند مو درد چندانی را احساس نخواهد کرد.

به دلیل وجود بخیه در این روش نیازی به مراجعه مجدد بیماران به مرکز کاشت مو نیست.

این روش غیر جراحی بوده و افراد می توانند بعد از دو هفته تمامی فعالیت های ورزشی خود را انجام دهند.

بعد از برداشتن فولیکول های مو نقطه هایی به وجود می آید که در میان موها پنهان می شود و به هیچ عنوان به وضوح دیده نمی شود.

مراقبت های بعد از کاشت مو

  • عمل پیوند مو به مدت چهار تا هشت ساعت زمان خواهد برد و بهتر است به مدت سه تا پنج روز بعد از انجام کاشت مو استراحت کنید و بعد از بهبودی نسبی انجام فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید .
  • افراد در حین انجام کاشت مو بیهوش نیستند اما برای اینکه دردی را احساس نکنند از داروهای مسکن برای آنها استفاده می شود.پس پیشنهاد می شود روز انجام کاشت مو با همراهان خود به کلینیک زیبایی مراجعه کنید.
  • در هنگام خواب دقت لازم را داشته باشید زیرا ممکن است سر شما با بالش برخورد داشته باشد و در اثر برخورد با بالش فولیکول های تازه پیوند شده ریزش پیدا کنند.اگر بعد از کاشت مو ریزش غیر طبیعی مو را مشاهده کردید به متخصص خود مراجعه کنید.
  • در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید زیرا باعث تعریق موی سر خواهد شد .تعریق موی سر احتمال عفونت در سر را افزایش می دهد.
  • تا یک هفته بعد از کاشت مو فولیکول های مو بسیار حساس هستند و امکان دارد در اثر تماس های معمولی حتی فولیکول ها آسیب ببینند به همین علت نباید در روز های اول موهای خود را شست و شو بدهید.درباره اینکه چه زمانی می توانید به حمام بروید با پزشک خود مشورت کنید.

خطرات کاشت مو :

همان طور که ذکر شد ، عمل کاشت مو یا کاشت ابرو به روش های گوناگونی امکان پذیر است و تا به حال روش های درمانی مو هیچ خطری را برای افراد در بر نداشته است و با توجه به تجارب گذشته در این عمل ، می توان گفت انواع روش های کاشت مو کاملا بی خطر و ایمن می باشند و کلیه بیمارانی که تحت این درمان زیبایی قرار گرفته اند از ثمرات آن راضی می باشند . اما لازم است برای کاستن از عوارض احتمالی پس از عمل ، فرد مراقبت های پس از جراحی را رعایت نموده و تمامی اقدامات پس از عمل را طبق تجویز پزشک انجام دهد تا نتایج حاصل از کاشت مو ایده آل ظاهر شوند. البته برخی از اقدامات کاشت تار مو ممکن است زیان بار باشد برای مثال کاشت مژه به دلیل حساسیت بالای این ناحیه و امکان برگشت موها به داخل پوست و رشد برعکس آنها به لایه های زیرین خطراتی در بر دارد که اکثر پزشکان متخصص تا حد ممکن از کاشت مژه امتناع می کنند.

نقش پزشک جراح :

در مورد کاستن از خطرات کاشت مو نقش پزشک جراح نیز بسیار پر رنگ است ، هر قدر توانمندی وی در این مقوله بالا باشد ، ظرافت ، تجربه و سابقه او در این عمل غنی باشد بیمار رضایت خاطر بیشتری از نتایج جراحی خواهد داشت و احتمال بروز خطرات احتمالی به صفر نزدیک می شود در برخی موارد که روش کاشت مو نیازمند حساسیت زیادی باشد ، این درمان به صورت تیمی انجام می شود. پس اولین گام برای کسب موفقیت در روش جراحی کاشت تارهای مویی ، انتخاب پزشکی باسابقه و مجرب است.

در کل اگر در پی روشی امن و ایمن برای کاشت مو می باشید ، بهتر است در انتخاب جراح خود دقت و وسواس کافی را به خرج دهید تا شاهد زیبایی روز افزون خود باشید لازم به ذکر است که شرکت در جلسات مشاوره و تبیین دقیق خواسته ها شما را به انتظاراتتان نزدیک تر می نماید.

کاشت مو

سوالات متداول درباره روشهای کاشت مو

چند بار می توان کاشت مو به روش FIT انجام داد؟

این امر کاملا به تراکم موهای پشت سر بستگی دارد و تعداد دفعات برداشت به این روش می تواند دو یا سه بار باشد.برای مثال اگر در سال اول  تعدادی گرافت از موی سر وی برداشته شده است در سال های بعد تعداد کمتری گرافت می توان از آن ناحیه برداشت.

آیا می توان بعداز روش FIT ،روش FUT انجام داد؟

بله اما به شرطی که برداشت موها شدت زیادی نداشته باشد زیرا در نوار باریکی که در روش FUT برداشته می شود مقداری زیادی از فولیکول های مو برداشته شده است و در بین گرافت ها نامنظمی به وجود آمده است

در هر بار روش FITچند تار مو می توان برداشت ؟

در صورتی که تراکم موی سر زیاد باشد و فرد دارای بانک خوبی از مو باشد می توان در جلسه اول به اندازه دو تا دو هزار و پانصد گرافت برداشت و برای کاشت مو استفاده کرد .اما این حجم از مو هزینه بالا تری را نیز خواهد داشت .

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زیبایی نسیم قیطریه