جستجوی پزشکان

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس یک نوع پروتئین مشتق شده از سم بوتولیسم می باشد موارد مورد استفاده تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین وچروک صورت صورت می باشد . کاربرد دیگر بوتاکس برای جلوگیری از تعریق زیاد در ناحیه زیر بغل و یا کف دست میباشد و نیز بوتاکس در درمان دردهای موضعی مانند میگرن دردهای کتف و شانه و درد گردن و… تاثیر بسزایی دارد.
بعد از این که بوتاکس تزریق شد جذب عضله آن ناحیه از صورت میشود که تزریق صورت گرفته و در انتهی اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات میرساند مستقر میشود . در این مرحله بوتاکس وظیفه دارد که از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین که مسئولیت انقباض عضلات را دارد جلوگیری کند و فرمان انقباض به عضله نمیرسد بطوری که عضله فلج میشود البته بطور موقت و این زمان حدود 3تا 6 ماه طول میکشد . تمامی این اعمال باعث میشود که چین و چروک پوست از بین برود
چه افرادی نباید تزریق بوتاکس انجام بدهند

مشخصات بوتاکس

بوتاکس امکان فلج شدن عضله به صورت همیشگی نیست و مدت اثر آن 2 تا 6 ماه خواهد بود و بعد از گذت این زمان ترشح استیل کولین همچون قبل از تزریق بوتاکس ترشح خواهد شد و عضله شروع به حرکت و فعالیت خواهد کرد .

کلینک نسیم

آیا فلج شدن عضله همیشگی است؟

خیر. اثر این دارو بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

میزان داروی بوتاکس به نسبت عمق چروک ،نوع و ضخامت پوست تزریق خواهد شد.و تزریق بیش از حد استاندارد آن خطرناک خواهد بود .در تزریقات زیبایی حدودا 100 واحد و در تزریقات درمانی حداکثر 600 تزریق میگردد .باید بدانید که دوز کشنده بوتاکس بیش از 3000 واحد میباشد.

نحوه نگهداری این دارو بسیار اهمیت دارد زیرا که عمر آن بسیار کوتاه است و در دمای 5- درجه سانتیگراد نگهداری شود در غیر صورت فاسد خواهد شد و دیگر قابل استفاده نیست.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

چه افرادی مناسب تزریق بوتاکس نیستند

  1. افراد زیر 18 سال
  2. افرادی که دارای بیماری های عفونی میباشند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است
  3. افرادی که بیماری های کلیوی و ام اس دارند
  4. افرادی که در دوران حاملگی و یا بارداری قرار دارند
  5. افرادی که حساسیت به این نوع داروها دارند
  6. افرادی که به تازگی واکسیناسیون انجام داده اند

بعد از تزریق بوتاکس چه باید کرد

  • استفاده از کمپرس یخ به مدت چند ساعت
  • اجتناب از ماساژ دادن ناحیه ای که بوتاکس در آن قسمت انجام شده
  • اجتناب از دراز کشیدن بعد از انجام بوتاکس به مدت 3الی 4 ساعت

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

در صورتی که تزریق بوتاکس را در بین اطرافیان خود موفقیت آمیز دیدید و تصمیم به تزریق بوتاکس داشتید باید پیش از هرچیزی به متخصص مراجعه کنید زیرا در ابتدا پزشک معاینه کلی را برای شما انجام می دهد و درباره تمامی سابقه های جراحی در نواحی مورد نظر و حساسیت های پوستی سوال می پرسد.در صورتی که بیمار دارای تمامی شرایط لازم برای تزریق بوتاکس باشد می تواند از بوتاکس برای جوانسازی پوست خود استفاده کند.زیرا در مواقعی ممکن است روش های دیگر جوانسازی برای از بین بردن چین و چروک های صورت تاثیر گذارتر باشد.

برای اینکه بیمار در حین تزریق بوتاکس با مشکلی برخورد نکند بهتر است موارد زیر را رعایت کند

از مصرف داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب پرهیز کنید زیرا ممکن است تزریق بوتاکس را سخت کند از جمله این داروها می توان به آسپرین،ویتامین E ،وارفارین، امگا3 و … اشاره کرد.

تزریق بوتاکس در زیر بغل

بوتاکس علاوه براینکه می تواند برای از بین بردن نواقص چین و چروک و در راستای زیبا تر شدن صورت انجام می گیرد جنبه درمانی نیز خواهد داشت .از کاربردهای درمانی بوتاکس ازبین بردن تعریق زیر بغل با تزریق بوتاکس است.افرادی که از تعریق زیر بغل خود رنج می برند ودر مواردی باعث شرم آنها در مکان های عمومی می شود تزریق بوتاکس می تواند به این عارضه خاتمه دهد.تزریق بوتاکس در زیر بغل اثرات خود را بعد از یک هفته مشخص می کند اما نتایج تزریق دائمی نبوده و بیمار باید هر شش ماه یک بار برای اینکه دوباره با این عارضه رو به رو نشود تزریق بوتاکس در زیر بغل را انجام دهد.

اغلب بیمارانی که با تزریق بوتاکس تعریق کمتری داشته اند دوباره برای تزریق بوتاکس به کلینیک نسیم مراجعه کرده اند.کلینیک نسیم با ارائه خدمات بوتاکس با جنبه زیبایی و درمانی در خدمت شما عزیزان باشد .در کلینیک نسیم قیطریه از بوتاکس معتبر استفاده شده که در نتیجه تزریق بوتاکس با عوارض کمتری همراه خواهد بود و ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

سوالات متداول تزریق بوتاکس

آیا بوتاکس درد دارد ؟

پیش از تزریق بوتاکس بی حسی موضعی برروی نواحی مورد نظر انجام می گیرد و همچنین کمپرس های سرد باعث بی حسی خواهند شد و بیمار دردی را در هنگام تزریق حس نخواهد کرد.

همچنین سرنگ های مورد استفاده در تزریق بوتاکس به قدری ظریف و نازک هستند که درد چندانی را برای بیمار به دنبال نخواهد داشت.

با قطع تزریق بوتاکس چه اتفاقی برای عضلات می افتد؟

از نگرانی افرادی که متقاضی تزریق بوتاکس در صورت هستند افتادگی پوست و عضلات صورت بعد از تزریق بوتاکس است.در صورتی که این گونه نبوده و زمانی که اثرات بوتاکس از بین بروند عضلات صورت دوباره خود را چین می دهند.